در چهار ماه نخست ۱۴۰۰ خشونت‌ها افزایش چشم‌گیر یافته است

org_admin
پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۷ - ۲۰:۳۵
گزارش میزان خشونت‌ها

گزارش میزان خشونت‌ها در چهار ماه نخست سال ۱۴۰۰ امروز طی یک نشست مطبوعاتی با حضور مولوی عطاالرحمن سلیم معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی و نمایندگان شماری از ادارات دولتی، نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌ها امروز (پنجشنبه، ۷ اسد) در کابل ارایه شد.

مولوی عطاالرحمن سلیم، معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی در ابتدا با اشاره به افزایش خشونت‌ها در کشور گفت که تلاش می‌شود به جنگ جاری صبغه دینی داده شود؛ اما به اساس حکم آیات قرآنی ریختاندن خون مسلمان حرام است.

وی گفت با وجود توافقاتی که برای کاهش خشونت‌ها صورت گرفته است، آمار خشونت‌ها افزایش یافته و سبب افزایش تلفات مالی و جانی و آواره شدن مردم بی‌گناه شده است.

آقای سلیم همچنان در مورد مذاکرات صلح گفت که هیات مذاکره‌کننده به صورت مداوم در دوحه حضور دارد و این نشان‌دهنده جدیت حکومت برای حل مشکلات از راه مذاکرات و گفت‌وگو است و طرف مقابل نیز باید بداند که جنگ راه حل نیست و موارد قابل مذاکره، بایست بدون قید و شرط روی میز مذاکره گذاشته شود.

سپس سید عبدالله هاشمی، رییس نظارت بر کاهش خشونت و آتش‌بس با ارایه گزارش چهارماهه از وضعیت خشونت‌ها در افغانستان گفت که یافته‌ها و داده‌های گردآوری شده این ریاست نشان می‌دهد که خشونت‌ها از ماه حمل تا سرطان 1400 به گونه چشمگیری افزایش یافته و بیش‌تر این خشونت‌ها از سوی گروه طالبان صورت گرفته است. این آمارها نشان می‌دهد که طالبان به طور میانگین در هر ماه، حمله‌های‌شان را 35 درصد افزایش داده‌اند.

گفتنی است که این گزارش با استفاده از اطلاعات کمیسیون مستقل حقوق بشر، نهادهای فعال حقوق بشر، نهادهای امنیتی و دفاعی، رصد رسانه‌های ملی و بین‌المللی و منابع محلی توسط کمیته هماهنگی نظارت بر کاهش خشونت جمع‌آوری شده است.

خبر

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۷:۵
Background image

دیدار با شماری از بزرگان و متنفذین ولایت کندز

دکتور عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی بعد از ظهر امروز (دوشنبه، 11 اسد) با شماری از بزرگان و متنفذین ولایت کندز در قصر سپیدار دیدار کرد.

بزرگان و متنفذین کندز در این دیدار. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۰ - ۱۸:۷
Background image

دکتور عبدالله عبدالله با شارژدافیر سفارت امریکا دیدار کرد

دکتور عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، بعد از ظهر امروز (یکشنبه، 10 اسد) با آقای راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل، در قصر سپیدار دیدار کرد.

در این دیدار شارژدافیر. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۰ - ۱۳:۲۰
Background image

تدویر نشست همکاری میان عالی شورای مصالحه‌ی ملی و انستیتوت صلح کابل

مولوی عطاالرحمان سلیم معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی، امروز (یکشنبه، 10 اسد) با سردار محمد نادر نعیم رییس و اعضای انستیتوت صلح کابل در قصر سپیدار دیدار کرد.

در این نشست مولوی عطاالرحمان. . .

BACK TO NEWS