متن کامل سخنرانی جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در دومین جلسه کمیته‌ی رهبری این شورا

org_admin
Sat, Dec 26 2020 1:57 PM
Dr.Abdullah

اعوذ بالله من‌الشیطان الرجیم

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

درانو مشرانو، پخوانی ولسمشر جلالتمآب حامد کرزی، د ولسمشر جلالتمآبان لومړی مرستیال او دویم مرستیال، فضیلت‌مآب جهادي رهبر محترم پروفیسبورعبدالرب رسول سیاف، د ولسمشر پخوانی مرستیال جناب محمد یونس قانوني، جناب استاد محمد محقق، د ملي مصالحې عالي شورا د رهبرۍ محترمو غړو، د مرکچي پلاوي مشر محمد معصوم ستانکزي او ورسره همکاران یې، د بهرنیو چارو وزیر صیب، مشرانو او قدرمنو حاضرینو السلام علیکم ورحمت الله و برکاته.

خوشحال هستیم که امروز جلسه‌ی دوم کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی را در حضور هیأت مذاکره کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان دایر می‌کنیم. در جلسه امروز از اعضای هیأت مذاکره کننده در مورد جریان بحث‌هایی که داشتند و برنامه‌ای که به دوام مذاکره دارند، خواهیم شنید و در این رابطه به صورت تفصیلی بحث خواهیم کرد.

قبل از آن، امروز ششم جدی، مصادف به سالروز تجاوز قشون شوروی به افغانستان است. ضمن محکوم نمودن این تجاوز، به روح شهدای کشور اتحاف دعا می‌کنیم، خداوند جای‌شان را بهشت برین داشته باشد و به برکت روح آنان، در سرزمین ما صلح برقرار شود.

تشکر از همه بزرگانی که در جلسه امروز تشریف آورده‌اند. تعدادی از اعضای محترم کمیته‌ی رهبری در سفر تشریف دارند و نتوانستند در این جلسه حاضر شوند، اما پیام‌های‌شان قرائت خواهد شد. تعدادی از اعضای مذاکره‌کننده هم بیرون از کشور هستند، هرچند بیشتر آنها تشریف دارند، همه‌شان را خوش‌آمدید می‌گویم. یک دوران طولانی مذاکره را در 93 روز شما به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان به پیش بردید، از طرف همه بزرگان حاضر در مجلس، شما را خسته نباشید می‌گویم و انشاءالله در فرصت بعدی از همه شما می‌شنوییم.

انتظار مردم این است که هیأت مذاکره کننده با یک رهنمود بسیار واضح و از یک مرجع با صلاحیت به دور دوم مذاکرات بروند و امیدواریم که مرحله دوم مذاکره هم در تاریخ معین آغاز شود و اعضای هیأت مذاکره کننده جهت نمایندگی خوب از جمهوری اسلامی افغانستان، آمادگی کامل داشته باشند. البته مهم است که دور دوم مذاکرات در تاریخ معین آغاز شود و مسأله محل مذاکره باعث تاخیر گفت‌وگوها نشود. در این راستا، اعضای هیأت با طرف مقابل در تماس هستند و امیدواریم مشکلی پیش نیاید.

من میخواهم مختصر صحبت کنم. بعدتر جمع بندی برنامه را خواهیم داشت. بزرگان دیگر صحبت خواهند کرد، اعضای هیات رهبری و اعضای هیأت مذاکره کننده نیز نظریات شان را شریک می‌کنند و وظیفه من به حیث ریس شورای عالی مصالحه ملی این است که نظریات شما را مدنظر گیرم و هیأت مذاکره کننده نیز همان سخنان را بازتاب دهند.

زه په دې کې شک نلرم چې د سولې لپاره جدي او قطعي شته، له نیکه بخته، نړیواله ټولنه، د سیمې هېوادونه او د هېواد د بېلا بېلو برخو خلکو د سولې له پروسې خپل ملاتړ اعلان کړی.

د افغانستان خلک، با عزته، عادلانه او تلپاتې سوله غواړي، چې پکې زموږ اسلامي او ملي ارزښتونه او لاسته راوړنې خوندي وي، چې د افغانستان خلک په خپلو کې او نورو سره په سوله کې باعزته ژوند ولري، تاسو د دغسې فکر او مفکورې استازولي کړې ده، اوس هم چې تاسو هلته ځۍ پت پوره اطمنان تاسو سره د افغانستان د خلکو نیکې هیلي او ملاتړ شته او داسې مسؤلیت ستاسو په اوږو دی، چې د افغانستان د ټولو خلکو سترګې تاسو ته دي.

امروز متاسفانه آگاه شدم در مسیری که استاد محقق از آن گذشته انفجاری رخ داده و طبعاً تلفاتی به دنبال داشته است. این زندگی مردم افغانستان است، وقتی می‌گویم مسوولیت بسیار بزرگ به عهده این شورا و بر عهده شما است، آن پایان دادن به درد و رنج مردم افغانستان است، هیچ اولویتی بالاتر از صلح با عزت و قابل قبول برای مردم کشور وجود ندارد.

در ذهن مردم سوال است که چرا مرحله اول مذاکرات 93 روز را در بر گرفت. مذاکرات پیچیدگی‌های خود را دارد. ما هم خوشحال می‌بودیم که مرحله اول مذاکرات زودتر به اکمال می‌رسید، اما مذاکرات دیدگاه دو طرف را در بر می‌گیرد. دوام کار هیأت مذاکره کننده انشاءالله با وضاحتی که از سوی کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه ملی می‌داشته باشند، صحبت‌هایی که بزرگان می‌کنند، آسان‌تر خواهد شد و شما به حیث اعضای هیأت مذاکره کننده به این آدرس گزارش‌ده و حسابده هستید و حمایت این کمیته را نیز به همراه دارید. البته اینکه بین خود چه مشوره‌هایی می‌داشته باشید برای اینکه بهتر از گذشته وحدت و همفکری نشان دهید و با صلابت بیشتر از مردم نمایندگی کنید، به خود شما بر می‌گردد.

شما از تنوع و قوت مردم افغانستان نمایندگی می‌کنید و همه قابل اعتماد این شورا هستید، حتی یک شخص شما هم نباید فکر کند که در پروسه شریک نیست. همه شما مالک این پروسه هستید و به نمایندگی از مردم افغانستان و به نمایندگی از کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه ملی به مذاکرات حاضر می‌شوید.

نشست امروز ما نشست وطنی، ملی و نشست خارج از تشریفات معمول است. چون وظیفه و مسوولیت ما بالاتر از چیزی است که ما آنرا در بحث‌های جانبی و فرعی بگذرانیم. من از تمامی بزرگانی که تشریف آورده‌اند، تشکر می‌کنم، امیدوارم که بحث خوبی داشته باشیم و بحث امروز ما به تیم مذاکره کننده ما کمک کند که با اطمینان وارد آجندای دور دوم مذاکرات شوند. حرف ما به اعضای هیأت مذاکره کننده این است که از هیچ موردی شامل آجندای دور دوم هراس نداشته باشید و با صلابت وارد بحث شوید، شما از یک ملت عظیم و کشور با افتخار نمایندگی و اعلام موضع می‌کنید و ما به حمایت شما حضور داریم. در صورت نیاز، جلسات خود را بیشتر خواهیم کرد و من یقین دارم که بزرگان دعوت ما را برای حضور در جلسات، قبول خواهند کرد.

نظریاتی در مورد همه شمول بودن کمیته‌ی رهبری وجود داشته که خواست معقول است و انشاءالله در دوام جلسات، روی آن بحث خواهیم کرد. امروز متمرکز روی کار هیأت مذاکره کننده، برنامه‌ی آنها و رهنمود شما در این رابطه صحبت می‌کنیم. حالا میخاهم از جناب استانکزی صاحب تقاضا کنم که تشریف آورده بحث های مقدماتی خود را داشته باشند. بعد اینکه نظریات بزرگان را شنیدیم، به بخش دوم جلسه خواهیم رفت و جلسات خود را با حوصله و با تمرکز ادامه میدهیم. تشکر!